Kreatív erőforrások a helyi közösségek támogatásához
2020-1-HU01-KA227-ADU-094070
Összefoglaló
.A Cre-Com projekt kiindulási pontja és háttere a 2020. elején kirobbant világjárvány miatt elrendelt korlátozó intézkedéseknek a közösségi életre gyakorolt hátrányos hatása.
Ebben a helyzetben a felnőttek számára informális tanulási tevékenységeket szervező szakemberek és csoportok arra kényszerültek, hogy azonnal felfüggesszék tevékenységüket bizonytalan időre. Egy rövid pihenő után a járvány második hullámának beköszöntével tiaztán látszott, hogy sokáig nem lehet számítani a megszokott rutin folytatódására. Amíg az oktatás formális alrendszerei gyorsan átálltak a digitális eszközök és módszerek alkalmazására, addit a felnőtt oktatás területén ezen a téren nehézségek mutatkoztak. Itt, különösen a formális képzések esetén (pl.: nyelvtanfolyamok) az átállás gyorsan megtörtént. De az úgynevezett informális képzési programok esetében, amelyek lényege az egyidejű jelenlét és a közös tapasztalatszerzés, ez a mai napig nem történt meg.
Ennek rengeteg oka lehet, de a felméréseink alapján nem a digitális készségek és eszözök hiánya, hanem a tevékenységek digitális környezetbe való áthelyezése jelenti a legnagyobb akadályt.
Nem csak azért, mert a csoportok így nem tudják effektív módon tágítani a tudásukat, hanem azért is, mert ezek a tevékenységek általában annál többre is szolgálnak; az adott közösségek általános jólétét és a társadalmi csoportokat támogató működését.
Ilyen programok például a főzőklubok, ahol az egészséges ételek modern technikákkal történő elkészítésének elsajátítása mellett ezek az események a résztvevők társadalmi összetartozását is erősítik.
A jelenlegi helyzetben azonban a felfüggesztésük vákuumot hozott létre, amely a közösségek mentális állapotának nagymértékű romlását okozta.
Az informális tanulási programok az egyes országokban különböző körülmények között zajlanak. Míg az országok túlnyomó hányadában ezek nagyrészt a helyi önkormányzatok vagy valamelyik intézmény felelősségi körébe tartoznak, az EU egyes tagállamaiban az informális tanulási folyamatokat a nem állami, hanem önszerveződő szervezetek által, és a lakosság által létrehozott programok alkotják.
A megvalósítástól függetlenül azonban minden esetben találunk valamilyen szervezetet a programok mögött, és a leginkább oktatókat és közvetlen megvalósító felnőttképzési szakembereket, akik módszertanilag támogatják a programokat.
Projektünk ezen szervezeteknek és oktatóknak, programszervezőknek szól. Célunk egy online moduláris képzés és egy akcióterv módszertanának kidolgozása szervezet- és programfejlesztési célokra.
Az Európai Bizottság támogatása ezen kiadvány elkészítéséhez nem jelenti a tartalom jóváhagyását, amely kizárólag a szerzők álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.